بلاهای طبیعی ، بلاهای خود ساخته ( قسمت چهارم)

بلاهای طبیعی ، بلاهای خود ساخته ( قسمت چهارم)

این رگه خزنده بیرحم از جاده خاوران در امتداد دولت آباد شروع میشود و از دولت آباد و کمربندی تهران بزرگ در حد نصاب تمام مناطق کوره های آجر پزی تمام میشود . همچنین از جنوب منطقه های ابن باویه ، بزرگراه آزادگان ، منطقه بروجردی ، بزرگراه سعیدی ، تمام منطقه یافت آباد ، منطقه معراج ، صالح آباد و باغ چهار بری روی این گسل بیرحم قرار دارد . قسمت جنوبی نیز منطقه وسیعی چون از غرب به شرق وارد مهران آباد شده و تا اتوبان قم ، بزرگراه بهشت زهرا ، منطقه بیست تهران و مناطق وسیعی از بلوار آوینی و بلوار خمینی تا جاده تهران ورامین را در بر میگیرد . اگر به جغرافیای تهران آشنا باشید راحت تر به عمق فاجعه پی میبرید ! این گسل در امتداد جاده امین آباد در پای ارتفاعات بی بی شهربانو حرکت کرده و به قطعه شرقی خود خواهد رسید . 

با توجه به استنادات تاریخی در سال ( 856 میلادی ) زلزله ای در این  مناطق به وقوع پیوست که تخریب بسیاری به جا گذاشت . این زلزله آسیب وحشتناکی به شهر باستانی ری زد و تعداد بیشماری را کشت و تعدادی آواره بیابانها شدند . حتی گفته میشود که قم و کاشان هم متاثر از این گسل خوفناک ، قرارگرفتند و تا یک ماه با پس لرزه های این زلزله با وحشت زندگی میکردند . 

بالاخره این وضعیت تهران پر ادعاست که باید گفت با تمام ادعا ها به لرزه ای بنده ! یعنی میشه گفت تو که به برجها و بزرگراه هات و به اصطلاح زیبائی هات مینازی ، به شبی و ناز یکی از این گسلها بندی !

خب با این تفاصیل آیا نباید از معماران و مهندسین و تمام دست اندر کاران راستین درخواست کرد و انتظار داشت که در زمان ساخت به این مهم بیشتر توجه کنند . اگر این فاجعه اتفاق بیافتد شاید روی نقشه کشور و حتی منطقه هم تاثیر بگذارد . شاید بیسوادانی که قلم در دست دارند این مهم را درک نکنند و بی محابا فقط امضا کنند و دستور ساخت و ساز صادر کنند ،اما دلخوشی پایتخت به زمین شناسان ، خاک شناسان ، طراحان ، نقشه کشان ، معماران ، مهندسین و تمام این کاره های شهری میباشد . در کنار این جماعت دلسوز مشاوران با سابقه هم با علاقه خود نمائی میکنند چون مشاورین مسکن بامیلوکس . چون معتقدند که باید به ماملک بامیلوکس تکیه داد...

 باز هم باید امیدوار بود چون چاره ای نیست !

حتما یادتون هست که بعد از طرحهای ریز و درشت در رابطه با خانه دار شدن مردم ، کار به آنجا کشیده شد تا خانه های نقلی با مساحت بیست و پنج متری ساخته و تحویل قشر بی سقف بدهند . این طرح با چند بار رفت و آمد شدن ، فعلا به وزارت کشور ارسال شده تا بر حسب نیاز و پتانسیل هر کلانشهری ، این خانه های نقلی از بیست و پنج تا پنجاه متری میتواند متغییر باشد . 

به هر حال باید امیدوار بود که سقفی برای بی سقفان ساخته بشود ، اما تا آن زمان که طراحان و معماران با همراهی مهندسین مشغول این خانه های نقلی هستند تا به بهترین شکلی ساخته شود ، سری بزنیم به دنیا و خانه هائی که متفاوت بوده و هر یک سوژه خبرگزاریها شده است .


به ماملک بامیلوکس تکیه دهید

0 نظر ثبت شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس خوانده نمی شود