شناختی از خانه امروز(قسمت دوم)

شناختی از خانه امروز(قسمت دوم)

با بالا رفتن از پلکانهای بتنی میتوان به اتاقهای خواب کودکان و اتاق کار مادر دسترسی پیدا کرد. با این نقشه میتوان اینگونه تعریف داد که برخلاف عرف رایج و فرمولهای متداول ، برای چندمان فضاهای خانه ، اینبار سلسله مراتب فائی به نحوی است که در بنای فوق نه آغازی دیده میشود نه پایانی و این نقطه خلاقیت در طراحی و اجرای جسورانه میباشد . چرا که فضاها در هم پیچیده و تابیده شده اند ! همانگونه که زندگی و کار این زوج جوان با یکدیگر پیوند خورده است ، دیاگرام ترسیم شده به خوبی چیندمان و پیوند فضاها را به نمایش گذاشته است . 

در کل با یک تعریف ساده میتوان اینگونه به این طراحی رسید که ساخت و اجرای این بنا خاص این زوج میباشد اما نباید از خلاقیتهای مهندسین تاثیر گذار گذشت . چیزی که باید در این طراحی توجه داشت اینست که ما با یک ساختمان کلیشه ای روبرو نیستیم و بیشتر با یک اثر هنری چون یک تندیس و مجسمه هنری سرو کار خواهیم داشت ! 

بحث بر سر جسارت طراحی های نوین به دور از لانه زنبوری های رایج است که بی محابا با نگاه فرتوت کلیشه ای ، قوطی کبریتهائی بر سر هم ساخته و بی توجه به به یغما رفتن سرمایه اعم از مصالح و از آن مهمترنابود شدن سوختهای فسیلی که همواره جلوی دیدگان همه دود شده و به آسمانها میرود ، باید معطوف شد . در ظاهر قضیه شاید بخش سرمایه گذاری منطقی برایش دیده شود اما به راستی این انبوه سازی ها ، سرمایه گذاری است ؟ آیا این قوطی کبریت سازی ها نقش مهندسین واقعی را مشخص میکند . 

شاید در ظاهر رسیدن به این ایده آل با توجه به معیارهای خانه سازی این امر دور باشد اما در قیاس با ساخت خانه موبیوس و گذاشتن آن در کنار خانه های به اصطلاح مهر در می یابیم که چه فاجعه ای برای آینده مردمان سرزمین خود ساخته ایم . شاید در ظاهر قیاس مع الفارق باشد اما این نگاه که از سرچشمه خلاقیت تیم ( یو ان استودیو ) ساطع شده است با نقشه ساختمان سازی که در کانتینرهای درب و داغون احداث شده در پیاده رو ها باشد اختلاف را از زمین تا ثریا میبرد آنهم به شرط کوچکترین کجی و کاستی !

نگاه بامیلوکس اینه که اگه کلنگی بر زمین میخوره حداقل با هر ضربه ای که به دنبال آن در دل خاک فرو میرود ، همواره دعا های افرادی تا سالیان سال بر دل سازندگان مومنش جاری شود . 

بالاخره یک جایی یک دلسوز باید پیدا بشه تا از نابودی و حیف و میل سرمایه های این آب و خاک مراقبت کنه ! شاید این دلسوز در بامیلوکس باشه ، شاید !

به ماملک بامیلوکس تکیه دهید

 

 

0 نظر ثبت شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس خوانده نمی شود