شناختی از خانه امروز (قسمت اول)

شناختی از خانه امروز (قسمت اول)

این بنا به سفارش یک زوج جوان به تیمی که در استودیو یو ان ) تمرکز داشتند ، داده شد . موسس این استودیو فردی به نام ( بن ون برکل) بود که بعد از مشورت با اعضا سازنده و طراح و همچنین با توجه به موقعیت زن و شوهر جوان ، طرح ویژه خانه موبیوس را ارائه دادند .

تیم طراح معتقد بودند که این زن و شوهر در ایام روزمتفاوت از هم بوده مخصوصا در این دوران ! این تیم معتقد بودند که بهتر است در ساعاتی که به استراحت یا آنهم به صورت تنهائی میپردازند ، سلسله مراتب و ساختارهای فضائی گذشته ناکارآمد بوده و نیاز به دیدگاهی مدرن و از نظر سبک هندسی یک نگاه متفاوت را میطلبد . 

از این رو معمار طرح ( حلقه موبیوس ) را پیشنهاد میدهد . حلقه موبیوس در مبحث ریاضیات از به چسبیده شدن دو انتهای یک نوار تشکیل میشود . به گونه ای که ما متوجه سرو ته نمیشویم یا به عباراتی یک  نیم چرخش در نوار ایجاد شده را به نمایش در میآورد ! ساده تر میشه گفت که این دو نوار همیشه پیوسته به نظر میرسد ، اما در ظاهر همواره شناور دیده میشود !

در فرم این خانه نیز دو حجم همیشه به هم تابیده شده قابل تشخیص میباشد . این مورد در هر قسمت از خانه اعم از اتاقهای نشیمن ، خواب و کار در نظر گرفته شده است . فضاهای اصلی استودیو ، پارگینگ و حتی مصالح که از دو جنس کاملا متفاوت از هم چون بتن و شیشه میباشد ، اما این دوگانگی تنها در ظاهر است و در باطن هیچ بخشی از بنا قابل تفکیک و منفک از سایر قسمتها نمیباشد . 

حلقه موبیوس در این بنا کاملا ارگانیک نبوده و از شکست های فرمی خطی پدید آمده است . به همین دلیل است که در قسمتهای زیرین آن همچون بستری شفاف به نظر میرسد . 

چنانچه در پلانهای طبقات دقت شود متوجه میشویم که هیچ قسمتی تابه فرم هندسی منظمی نیست و این از ویژگی های جسورانه طرح است ! زوایا و شکستهای دیوارها ، فضاهای نامتعارف و جذابی به وجود آورده است . در نیم طبقه زیر زمین بنا سوئیت مهمان طراحی شده است که به شکل خارق العاده ای از سایر قسمتها جدا شده است .

در طبقه همکف ( آتریومی ) نورانی با سقفی بلند ورودی اجرا شده که به خوبی مسیر ورودی را مشخص میسازد . بخش زیادی از سطح پلان به فضاهای ارتباطی و راهروها تعلق گرفته است . این فضاها غالبا از نور طبیعی را از سقفها یا جدارهای خاصی که برای این کار تعبیه شده ، ارتزاق میکنند . 

0 نظر ثبت شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس خوانده نمی شود