نوع آوری در معماری نوین (قسمت دوم)

نوع آوری در معماری نوین (قسمت دوم)

این میتواند قابل استناد باشد اما روانشناسان به این نتیجه رسیده اند که دکوراسیون نقش بسزائی در نشان دادن شخصیت انسانهای ساکن در محیط را دارد و حتی میشود گفت که نحوه استفاده از دکوراسیون و به کار گیری رنگها میتواند در بهبودی و آرامش روحیه و کنترل اعصاب و رفتار تاثیر داشته باشد . البته توجه به جذابیت و زیبائی هم در کنار این مهم باید در نظر گرفت ! کمتر مشاور مسکنی به این معقوله  حساسیت دارد چون در حیطه وظایف وی نمیباشد . چون توجه به خصوصیات درونی افراد یک امر تخصصی میباشد . 

هر انسانی به یک یا چند رنگ گرایش درونی دارد . این علاقه و سلیقه در طی زندگی در انتخاب موارد مختلف ، عیان میشود . افرادی ناخودآگاه گرایش به مشکی داشته و در نحوه پوشش لباس این علاقه دیده میشود . برخی هم به قهوه ای یا رنگهای دیگر . 

اما باید بدانیم که رنگها هم تاثیرات مختلفی یا پیامهای پنهانی برای انسانها دارند . به قول روانشناس رنگها ، ( لسلی هرینگتون ) ازاولد گرینویچ که معتقد است رنگها یک زبان جهانی ، غیر کلامی و واحد بین المللی است . تمام انسانها از نحوه انتخاب رنگ در زندگی خود ، به صورت بصری با هم ارتباط میگیرند . پس به کارگیری آنها در خانه و مسکن از اهم واجبات است . شاید روزی برسد که در کنار انبوه سازان یک روان درمان هم به کار گرفته شود . جالب است بدانیم رنگ و طراحی و حتی متریال و مواد مبلمان هم میتواند در روحیه افراد ساکن در آپارتمانها تاثیر گذار باشد در عین حالی که حتی ساکنین از این قضیه بی خبر باشند . به نوعی باید اینگونه تفسیر کرد که افراد یک خانواده در کنار مبلمان لوکس و آنتیکی زندگی میکنند اما چون درونیات آنها سنخیتی با مبلمان ندارند ناخود آگاه لذت نمیبرند و شاید مدام احساس خستگی بکنند . در این صورت تصور آنها به مسایل حاشیه ای سوق پیدا میکند در صورتیکه مشکل در همین برجهاست !

جای دیگری یک روانشناس معتبر رنگها گفته : اینکه شما برای رنگ آمیزی در و دیوارهای محل زندگی یا محل کار خود از چه رنگی استفاده میکنید ، صرفا موضوع زیبائی نیست بلکه ابزاریست تا بر رفتار واحساسات خود و دیگران استفاده شود !

خب برای انتخاب اصولی رنگ اگر ایده شخصی نداشته و قصد دارید تا انتخاب علمی و اصولی داشته باشید ، روانشناسان معتقدند که در ابتدا باید کارکرد هر محیطی مشخص شود. فرضا اتاق نشیمن که محل تلاقی نظرهاست وگفتگوهاست . پس برای تحریک کلام بهتر است از رنگهای زرد و نارنجی و برای کف سالن از رنگهای بژ،قهوه ای ، شکلاتی یا کرم و نسکافه ای استفاده نمائید . اابته به قول کیت اسمیت روانشناس رنگ در واشنگتن          

 این موارد علمی و تثبیت شده نیست اما اغلب روانشناسان رنگ بر این باورند به ماملک بامیلوکس تکیه دهید

0 نظر ثبت شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس خوانده نمی شود