نوع آوری در معماری نوین

نوع آوری در معماری نوین

فارغ از فشارهای زندگی و درگیری روحی روانی ناشی از جریانات روزمرگی ، حداقل برای خود باید این حق را باور داشته باشیم که در محیط منزل یک خمیازه بدون استرس را بکشیم ! خب اگر این شرایط را نداشته باشیم و برای رسیدن به آن برنامه ای در دستمان نباشد ، روزگار همچنان سخت میگذرد . شاید به نظر بیاید ، اگر بخواهیم برای تنوع دستی به فضای منزل بکشیم نه زمانش و حوصله اش هست نه پولش موجوده !

در بازسازی و معماری هم نگاه تازه باید !

ولی نوع آوری و تنوع همیشه به آن معنی نیست که با کلنگ بیوفتیم به ریشه و بن ساختمان! اجازه بدید اول مثالی بزنم . یکی از دغدغه های سازمان فضائی ناسا این بود که در زمان ماموریت ، فضانوردان برای نت برداری به مشکل میخوردند و خودکارها و روانویسها در خارج ازجو، کارائی خود را از دست میدادند . بعد از آزمایشات متعدد و هزینه های سنگین که چاره ای برای عادی کردن وظیفه خودکارها پیدا کنند راهی به وجود نیامد .

تا اینکه جوانی از کارمندان چاره ای اندیشید که به فکر مدیران نرسیده بود و آن استفاده از مداد به جای خودکار بود ! خب نتیجه میگیریم برای تنوع و ایجاد محیطی جدید برای روحیه بخشی نیاز به فراوریهای پیچیده ، آزمایشات گسترده و ایجاد فن آوریهای سخت و هزینه بر نیست! بلکه نوع آوری میتواند بسیار هوشمندانه و در عین حال ساده و راحت الوصول باشد تا بتواند مشکلات سخت و پیچیده را حل کند نه اینکه خود باری مضاعف داشته باشد . در مورد طراحی محیط فقط با کمی حوصله و خلاقیت میتوان به روشی ساده و به قول امروزیها آرتیستی ، به نتیجه مطلوب رسید . در شهری از کشور اکراین زن و شوهر جوانی با استفاده از بطری های پلاستیکی آب معدنی که  جامعه امروزی را دچار معضل کرده اند ، بخشی از ماملک منزلشان را چنان با شکوه آرایش کرده اند که طراحان  ، دچار شگفتی شده اند . آنها با جمع آوری حجم زیادی از بطری ها ، علاوه بر نجات حداقل بخشی از محیط زیست از وجود این مزاحمها ، توانستند با کمترین هزینه به این مهم دست پیدا کنند.

 

برای تغییر روحیه ، محیط داخلی را متحول کنیم !

نوع آوری میتواند از عناصر ساده در محیط باشد .این روزها استفاده هوشمند وخلاقانه از چوب بسیار رواج پیدا کرده و این عنصر سازگار با طبیعت و محیط زیست برای موارد کاربردی و یا دکوری ابزار مناسبی دیده شده است . استفاده خلاقانه یعنی افزودن ذرات رنگدانه در این عناصر جلوهائی از زیبائی و شاید استحکام یکی از مواردیست که در حال حاضر انقلابی بر پا کرده است . یا بهره بردن از بتن سبک با ترکیب الیافی یا به تعاریفی بتن سلولزی اتوکلاوبرای معماری مدرن میتوان اشاره نمود . استفاده علمی از گرما و سرما انرژی گرفتن ساختمان نیز که این روزها مد نظر معماران میباشد . 

به طور طبیعی به خاطر متراکم شدن فضای شهرها و پناه بردن مردم به داخل منازل ، توجه به دکوراسیون و نحوه استفاده از انرژی های سالم و طبیعی از موارد مهم است . کیفیت محیط بر روی روح و روان ساکنین اثرمفیدی خواهد داشت در نتیجه بهره بردن از گرمای خورشید برای زدودن میکروبها و همینطور بهره بردن از فضای آرامبخش که لازمه انسانهاست از مزایای فراوان انرژی خورشیدی و گرمای ناشی از آن است و در مقابل با نورهای سرد و مصنوعی که اگر درست مدیریت شود در جهت تمرکز حواس کمک ساز می باشد .

در مجموع باید در نظر داشت که این روزها صنعت خانه سازی و نحوه طراحی مصالح شکل و شمایل ساخت و ساز را تغییر داده است . در یک جمله میشود گفت سبک ارزان و سریع ال نصب. و در مقابل و بهتر است که گفته شود به موازات آن میتوان به اشیا پیرامون خود که در طبیعت رها شده اند ، به گونه ای دیگر نگاه باید کرد البته با کمی خلاقیت !


همراه ما باشید با قسمت دوم 


به ماملک بامیلوکس تکیه دهید

0 نظر ثبت شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس خوانده نمی شود