فن آوریهای نوین ساختمان

فن آوریهای نوین ساختمان

خانه ای که باعث شود برخوردهای اجتماعی و خانوادگی در آن به راحتی اتفاق بیافتد . یعنی از جذابیت محیط زندگی ، برای بهبودی روابط  خانوادگی بهره ببرد . هدف خانم شرودر از سر گیری زندگی نوینی با فرزندانش بعد از فوت همسرش بود . او به دنبال فرصتی بود تا خواسته خود را عملی سازد .

 روزی یک مبل راحتی سفارش داده بود و مبل توسط سازنده اش ( مهندس گریت ریتولد ) تحویل وی میشود . این اولین برخورد خانم شرودر و مهندس ریتولد بود . ریتولد وقتی تمایل و سلیقه خانم شرودر را در راستای خانه رویائی اش متوجه میشود ، احساس کرد که ویژگیهای نزدیکی با هم دارند و باب همکاری گذاشت شد .در حقیقت مهندس احساس کرد به گمشده خود رسیده است.

ساخت ( خانه شرودر، ریتولد ) نتیجه این همکاری شد . خانه شرودر ، ریتولد علاوه بر اینکه یک تحول روحی برای شرودر ایجاد کرد حتی به گفته وی ، این خانه مدرن باعث شکل گیری دوباره فرزندانش در روابط خانوادگی و اجتماع شده است . 

مهندس ریتولد را میتوان یک هنرمند آوانگارد به نام قرن بیستم ، نامید . وی ابداع کننده در خلق کمپوزیسیونی از رنگ ها در سطح خالص نما ، طراحی پلانی انعطاف پذیر و جزئیات دکوراسیون و آکسسوار داخلی بود که همگی در شکوهمند سازی و بیادماندنی شدن (خانه شرودر ، ریتولد) نقش به سزائی داشته اند . از این رو خانه مذکور را نه فقط خانه ، که یک اثر هنری مینامند . 

زمانی که آنها تصمیم گرفتند تا طرح خیالی خانه را اجرائی کنند ، برای تهیه زمین مناسب اقدام کردند و هر یک به یک سو رفتند اما بعد از مدتی هر دو به زمینی رسیدند که مطابق سلیقه هر دو بود . پس بلافاصله سایت مورد نظر را در آن نقطه احیاء میکنند. سایت مورد نظر درست به موازات منازلی بود که همگی دیوارهای آجری داشتند اما وقتی خانه شرودر و ریتولد ساخته شد گویا این خانه یک اثر متفاوت بوده که پشت به تمام خانه ها کرده و چنین استنباط میشد که نسل فردای طراحی فرا رسیده که به گذشته پشت کرده است .

مهندس ریتولد بلافاصله طرح های اسکیس شده را کشیده و با خانم شرودر در میان میگذارد که با اصلاحاتی اندک مورد تائید هر دو قرار میگرفت . 

خانه دروهله نخست ، همچون کمپوزیسیونی از چندین صفحه تخت با خطوطی عمودی و افقی به نظر میآمد . این اشکال به واسطه رنگ از یکدیگر متمایز شده بودند . این ترکیبات عمدتا به رنگهای زرد ، آبی و قرمز به عنوان رنگهای اصلی و در کنارشان رنگهای مشکی ، سفید و خاکستری خودنمائی میکردند.

در میان این عناصر خطی مانند قابهای در و پنجره ، بند کشی ها ، نرده ها و ستون های فلزی به رنگهای قرمز و سیاه و زرد رنگ آمیزی شده بودند . هم چون نمای بیرونی و جداره های خارجی ساختمان ، در فضای داخلی ، سطح ها به طور خالص رنگ آمیزی شده است . در داخل عمارت از هیچ پرده ای بهره برده نشده و اینگونه تصور میشود که خانه یک فروتنی خاصی دارد .

در پلانهای همکف ، جانمائی فضاها و کلیه عملکردها ، بسیار شفاف دیده میشود . فضای ورودی ، آشپزخانه ای وسیع و دلباز ، استودیوئی کوچک و کارامد با گاراژی که ندرتا از آن استفاده میشود . ( البته این استودیو به محل کار ریتولد تبدیل میشود) 

در طبقه اول فضائی بسیار وسیع و گسترده با انبوهی پنجره ، ساخته شده که محیط را بسیار نورانی از تابش خورشید کرده است . در محیط نشیمن دیوارهای متحرکی طراحی شده است که با تغییر آنها ، محلی برای استراحت ، مکانی برای تفریح و سرگرمی و محیطی برای نشیمن را ممکن ساخته است .

( مهندس گریت ریتولد ) دانش آموخته و عضو گروه هنری ( دواستیل ) بود . این گروه از نقاشان پیشرو و طراحانی بودند که بعد از جنگ در هلند فعال بودند . در این گروه فردی مطرح و مشهور به نام ( موندریان ) حضور داشت که طرحهای ریتولد موثر از خط مشی موندریان بوده است . مهندس ریتولد که در ابتدا طراح و سازنده مبلمان بوده به هیچ وجه تئوری های گروه دواستیل را نمیپذیرفت و برای نمونه سازی طرحهایش از ساخت ماکت و مدل ، به جای طراحی خطی و دو بعدی استفاده میکرد . حتی تبحر مهندس ریتولد در مبلمان باعث آشنائی اولیه وی با خانم شرودر شده بود . 

به هر حال منظور از بررسی عملکرد مهندس ریتولد و خانه آوانگارد شرودر ریتولد بر اینست که باید خط بطلانی بر طرح های سنتی و کلیشه ای کشید . با کمی خلاقیت باید از نگاه قوطی کبریت سازی دوری جست . با نگاهی متفاوت و آوانگارد میتوان به ساختمانها و ویلاهائی رسید که هیچ وقت  ازقدرت بصری آنها ، کاسته نمیشود . همانگونه که نام مهندس ریتولد به عنوان یک طراح آوانگارد و سازنده ای هنرمند و خلاق در میان اوراق مشاهیر معماران حک شده است .


به ماملک بامیلوکس تکیه دهید

 

 

0 نظر ثبت شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس خوانده نمی شود