نبض مالیات مسکن در دنیا چگونه میزنه ؟

نبض مالیات مسکن در دنیا چگونه میزنه ؟

واقعا درست نیست که در حالی که بسیاری از بی سقفی در رنجند و از این وضعیت کلافه شده اند ، افرادی هستند که کلکسیونی از سند خونه در صندوق خونه شون انبار کرده اند ! البته دارندگی و برازندگی اما نمیشه که در خونه ها رو بست و اجاره هم نداد و به مالیات دادن هم بی اعتنا بود . در هر صورت از پتانسیل مملکت بهره برده شده و اگر باور داشته باشیم که همه احاد جامعه به صورت مشا از قابلیتهای کشور باید سود ببرند پس کسانی که زمین های گسترده ای را به تملک خود در آورده اند و مصالح سنگینی را صرف ساخت و ساز کرده اند و هر بهره ای از امکانات جمعی را در اختیار گرفته اند نیز باید مالیات بدهند البته این در حالیست که درخانه های خالی را قفل زده اند و رفته اند گوشه ای به استراحت تا قیمت ملک و خانه شان افزوده شود .

 اما اگر خانه ها به اجاره برود دیگر این قاعده شامل حال آنها نشده و به اصطلاح مو از ماست کشیده نمیشود . خب پس اخذ مالیات از چنین خانه هائی لازمه و حالا به این بهانه به چند کشور سری بزنیم ببینیم نبض مالیات در آنجا چگونه میزنه !

 

در انگلستان در حال حاضر کمی رونق در بازار مسکن به چشم میخوره ، به گزارش سایت ( GPG) به طور کلی حجم معاملات مسکن کمی کاهش پیدا کرده است . البته حضور کرونا بی تاثیر نیست ! میزان تقاضا در ابتدای 2020 با کاهش پانزده درصدی روبرو بوده است . البته قانون مالیات بر خانه های خالی تصویب شده که چنانچه بیش از شش ماه خانه خالی بماند ، مالک باید به شورای محلی ، مالیات سنگینی بپردازد و باز اگر برای دو سال خانه خالی باشد صاحب ملک باید علاوه بر مالیات قبلی ، صد در صد به رقم مالیات اضافه کرده و به شورای شهر بپردازد. 

این منوال ادامه خواهد داشت تا سیصد در صد هم در ازای خالی بودن در سال بعد باید پرداخته شود ! این اشاره لازمه که هر عددی که شامل این املاک بشه ، بی برو برگرد تا سکه آخر گرفته میشه حتی اگه طرف دنبال صغری ، کبری بگرده تا میزان جریمه اش کاسته بشه ! 

در ژاپن اتفاق جالبی افتاده که حتی اگر به کسی خانه ارثی هم برسد ، طرف از ترس مالیات علاقه ای ندارد تا سمت خانه ماترکی خود برود ! این جریان سبب شده تا تولید خانه بالا رفته و در مقابل تقاضا به شدت پائین آمده ! در نتیجه خانه های خالی و بدون مشتری بسیار زیاد شده و در گوشه و کنار از مردم میخواهند که برای اجاره این خانه ها اقدام کنند ولی میزان درخواست به شدت پائین آمده و خانه های خالی برای صاحبینش قوز بالای قوز شده است ! دیگه کسی از این ترفند مسخره و کلیشه ای هم استفاده نمیکنه که با زدن پرده ای به دولت بقبولانه که اجاره داده ایم ! 

در ژاپن مو از ماست بیرون کشیده میشه که ناشی از حساب و کتاب درستشونه و کسی نمیتونه از کد پیگیری شانه خالی کنه به همین علت خانه ها جلوی چشم همه خالی مانده اند بدون مشتری به این دلیل این خانه ها معروف شده اند به خانه ارواح !!

در چین هم خانه های خالی بیداد میکند چون مالیات بر خانه بسیار بالاست !  این اقدام دولت  سبب شده تا ده ها میلیون خانه ، خالی بماند ! به این خاطر رغبتی برای ساخت خانه جدید به چشم نمیخورد و صاحب نظران معتقدند که همین امر سبب خواهد شد تا قیمت مسکن بالا برود اما قانون گذار مصمم است تا از خانه هائی که شش ماه از سال خالی بماند ، مالیاتی برابر دو سال اجاره ، از آنها بگیرد !این اقدام دولت سبب شده تا ده ها میلیون خانه خالی بماند ! 

در کانادا نیز از خانه هائی که توسط ثروتمندان ساخته شده در لیست محاسبه مالیاتی رفته و قرار است تا مالیات سنگینی از آنها بگیرند ! به این خاطر خانه های خالی به شدت بالا و قیمت اجاره بسیار کاهش پیدا کرده است . از این رو مستاجرین نفس راحتی میکشند . ( خوشا به سعادتشون ! ) در کل ساخت و ساز در کانادا بسیار بالاست اما فروش بسیار پائین !این فرمول نشان میدهد که تصمیم گیران موفق عمل کرده اند ولی یک سئوال میماند که چرا بارها تصمیم اخذ مالیات در کشور ما گرفته میشود ولی روی زمین مانده و خانه ها همچنان خالی بودنشان را به رخ میکشند. فقط آرزو کنیم که این بار این اقدام شایسته عملیاتی شده و خانه به دوشانی دعا گوی تصویب گران باشند . آمین ! 

به ماملک بامیلوکس تکیه دهید

0 نظر ثبت شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس خوانده نمی شود