سنجش بازدهی بازاریابی

سنجش بازدهی بازاریابی

 

- شناخت جامعه هدف: 
  1.  برای شناخت مشتریان هدف مانند مخاطبتان بیندیشید
  2.  خود را در جمع مشتریان بالقوه قرار دهید

  3.  ایده‌های جدید را کنکاش کنید تا شناخت مشتریان هدف شکل بگیرد

  4. چه جامعه ای فعالیت‌های بازاریابی شما را می‌بینند. 
- تعیین اهداف پیش رو: 

   1. اهدافی را انتخاب کنید که به شما انگیزه می‌دهد.

   2. اهداف هوشمندانه انتخاب کنید.

   3. اهداف خود را بنویسید.

   4. یک نقشه راه تعیین کنید.

   5. به اهداف خود پایبند باشید.

اگر شما تعریف دقیق و شفافی از آن چه می‌خواهید نداشته باشید و این که چرا آن هدف خاص در اولویت قرار دارد، احتمال موفقیت شما کاهش می‌یابد. 


- تعیین ریز شاخص‌های اندازه‌گیری: عملکرد بازاریابی می‌بایست قابل اندازه‌گیری باشد. فعالیتی که اندازه‌گیری نشود، نمی‌تواند بهینه سازی شود.

شاخص های پیشرو : شاخص هایی هستند که با استفاده از آنها می توان وضعیت فرایند در آینده را پیش بینی نمود، مانند شاخص رضایت مشتری، که به نوعی می تواند الهام بخش میزان فروش محصول و دستیابی به اهداف بازرگانی در آینده باشد.

شاخص های پس رو (Lagging Metrics):

شاخص هایی هستند که وضعیت خاصی را در دامنه زمانی در گذشته نمایان می سازند، از این شاخص ها می توان برای بررسی وضعیت انجام فرایند ، رفع نارسایی های آن و بهبود مستمر آتی استفاده نمود، مانند میزان زمان یا هزینه صرف شده برای انجام فرایند.

شاخص های توانمند ساز :

به شاخص هایی که نشان دهنده میزان  استفاده از منابع لازم برای انجام کیفی فرایند هستند شاخص های توانمند ساز اطلاق می گردد، میزان استفاده از منابع دانشی برای فرایند ( در صورتی که یکی از فعالیت های فرایند شامل تصمیم گیری باشد) یا شاخص کار تیمی در انجام فرایند شاخص هایی از نوع توانمند ساز هستند.

شاخص های نتیجه :

به شاخص هایی که به صورت مشخص کیفیت خروجی فرایند را اندازه گیری می کنند، اصطلاحا شاخص های نتیجه اطلاق می گردد. 

یکی از نکات کلیدی در شاخص های فرایندی، توجه به تنوع آنها است. هیچ شاخصی به تنهایی نمی تواند وضعیت یک فرایند را در همه ابعاد روشن و مشخص سازد بنابر این سبد متنوعی از شاخص ها برای اندازه گیری هر فرایند لازم است که باید شامل شاخص های پیش رو و پس رو و شاخص های توانمند ساز و نتیجه باشد.- اندازه‌گیری جنس خروجی: مطمئن شوید مشتریان جذب شده از مسیر بازاریابی و تبلیغات، در حال انجام فعالیتی هستند که کسب و کار مایل به انجام آن است. 

0 نظر ثبت شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس خوانده نمی شود