خانه بدون کتابخانه ، چون جسم بدون روح (قسمت چهارم)

خانه بدون کتابخانه ، چون جسم بدون روح (قسمت چهارم)

کتابخانه هائی چون ، کالج ترینیتی ( دوبلین ) . ملی روسیه ( سنت پترزبورگ ) . صومعه بندیکتی ( اتریش ) اسکندریه ( مصر ) اوریوئلا ( اسپانیا ) دومینگ پرو ( مرانسه ) بریتیش کالین ( انگلستان ) دلفت ( هلند ) سیاتل ( آمریکا ) دنور ( آمریکا ) پکهام (لندن) دورتموند ( آلمان ) براندنبرگ ( آلمان ) ساندروپنا ( ایتالیا ) آزاد و ادبیات ( آلمان )فنیکس ( آریزونا ) مونشر بولس ( آلمان ) کبک (کانادا) سانتو دومیگو پارک ( اسپانیا ) هنر تاما ( ژاپن ) لوئیس پرینسون ( آمریکا ) سان رایز مانتین ( آمریکا ) تامپسون ( آمریکا ) هنر موساشینو ( ژاپن ) احمد بابا ( تیمبوکتو مالی ) .... و هزاران کتابخانه مطرح دیگر که طراحان و معماران به نام جهانی با بودجه های عجیب و غریب مبادرت به ساخت این مجموعه های بیاد ماندنی کرده اند . معمارانی چون ( کامپو ، آلسوپ ، هرتسورگ ، برنهایم هویت ، پاتکائو ، مونشر بولس ، جوزف هوبر) و دهها چهره برتر معمارو طراح که حاصل کار آنها عمارتهائی شده است که در حال حاضر محل جذب توریستها از سراسر جهان میباشد .

البته چنانکه قبلا اشاره شد فقط قصد از نگارش اهمیت کتابخانه در دنیا اهمیت کتاب در کنار انسان بوده است . چیزی که این روزها دچار بی مهری شدید شده است . ما بارها در نشستهای تلویزیونی افرادی را میبینیم که در جایگاه یک اندیشمند محقق و یا یک کارشناس رو به دوربین در حال گفتگو میبینیم . اغلب پشت سر آنها یک کتابخانه بزرگ دیده میشود که مجموعه ای از کتابها به شکل زیبا و مرتبی چیده شده است . انواع کتاب از تک جلدی تا بیست جلدی شاید هم بیشتر و اینقدر این کتابها زیبا و شیک کنار هم قرار گرفته اند که در ظاهر انسان تصور میکند که تا به حال هیچکدام از این کتابها در دام تورق نیوفتاده اند ! اما وقتی عمده مطالب را از زبان گوینده میشنویم متوجه دریافت تمام مطالب کتاب از دهان این مقام میشویم و به خاطر عشق و علاق ایشون است که انسان تصور میکند که تا به حال کتابها جابجا نشده است .

اما کلام آخر فقط اینست که معماران برجهای بلند مرتبه که خود از اهالی اندیشه میباشند ، مکانی را هم خاص کتابخانه در بهترین موقعیت مکانی طراحی و اجرا کنند تا شاید حق خورده کتابها بوسیله این افراد معتقد به قلم ادا شود . 

و اما یک آرزو ...! اگر جریان و باد موافق به سمت اعتنا به ایجاد کتابخانه در منزل جریان پیدا کرد امید بر اینست که بالواقع در قفسه های کتابخانه بر حسب سلیقه و علاقه استفاده کننده کتاب های رنگارنگ و پر هویت و ارزشمند قرار داشته باشد و این نباشد که قفسه های کتابخانه محل نمایش اشیا پر نفوذ و گرانقیمت باشد و بهانه ای برای به رخ کشیدن فلان جنس ایتالیائی یا فرانسوی یا چکسلواکی به مهمانان محترم که قبل از اینکه بریم کبای خونه ، ابهت کتابخونه رو ببینیم !

به هر حال به جرات میشه گفت ارزشمند ترین قسمت هر خانه ای حتما و باید کتابخانه آن باشد . کتابها ما را از این وضع نابهنجار نجات داده و میرهاند . بامیلوکس مدعی ارزشهای کتاب در منازل ایرانی هاست . با مطالعه به ماملک بامیلوکس تکیه کن ! 

مطالب مرتبط

خانه بدون کتابخانه ، چون جسم بدون روح ( قسمت سوم)

  به هر حال کتابخانه ارزشمند این امکان و فرصت را به افراد خانه میدهد که هیچگاه نگذارد سلولهای خاکستری آنها بپوسد . البته این کتابخانه نه اینکه فقط برای نمایش باشد و با نام نهادن اسمهای اجق وجق ، دایره پزو خودستائی را گسترش دهند . […]

خانه بدون کتابخانه ، چون جسم بدون روح (قسمت دوم)

  کتابخانه واتیکان ( رم ایتالیا ) به علت بی اهمیت بودن ایجاد کتابخانه در سده هفتم میلادی پاپ چنان میلی به گسترش کتابخانه واتیکان نداشت و به همین خاطر مراقبت از آن هم به شدت ضعیف بود . قدیمی ترین سند مبنی بر وجود کتابخانه در کلیسای سنت پیتر ( پطرس حواری ) مربود به اواخر همین سده میباشد. […]

خانه بدون کتابخانه ، چون جسم بدون روح (قسمت اول)

  جایگاه اندیشه در خانه کجاست ؟ معماری های امروزو حاصل آن خانه هائی از جنس عمارتهای رویائی ، هر انسانی را به شگفتی وا میدارد اما متاسفانه اغلب خانه ها فاقد پویائی و روح انرژیک میباشد . بحث نبود کتابخانه در خانه های مدرنه ! مشخص نیست در زمان طراحی و ساخت خانه های شگفت انگیز، چرا گوشه ای برای تخصیص دادن به کتابخانه دیده نشده است ؟! کتابخانه به معنای واقعی نه نمایش کت و شلوار فراک ! […]

0 نظر ثبت شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس خوانده نمی شود