خانه بدون کتابخانه ، چون جسم بدون روح (قسمت دوم)

خانه بدون کتابخانه ، چون جسم بدون روح (قسمت دوم)

در سده پانزدهم میلادی نیکلاس پنجم تلاش فراوانی برای جمع آوری و حفظ و مراقبت و همچنین گرد آوری دستخط هائی از سراسر اروپا برای گنجینه این کتابخانه انجام داد . بالاخره پاپ سیکستوس چهارم تصمیم گرفت مکانی را برای کتابخانه در اختیار بگذارد . امروزه این کتابخانه از ارزشمند ترین کتابخانه های جهان مذهبی میباشد .

کتابخانه صومعه سلطنتی اسکوریال ( سان لورنسو دل اسکوریال ، اسپانیا )

صومعه سلطنتی به دستور فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا برای سپاسگزاری پیروزیهایش در سده شانزدهم میلادی ساخته شد . چند سال بعد فیلیپ به فکر افتاد تا کتابخانه ای در کنار آن بسازد البته مشابه آن در آن زمان در فلورانس و ونیز نیز وجود داشت .

طراحی صومعه اسکوریال که اسپانیائی ها علاقه داشتند به خاطر ساختمان منحصر به فردش آنرا هشتمین عجایب جهان بنامند ، به وسیله ( خوان باتیستا دتولدو ) دستیار پیشین میکلانجو انجام شد .

بعد از مرگ باتیستا ، ادامه ساخت به ( خوان دررا ) سپرده شد و او برای رضایت خاندان سلطنتی سبک پیراسته خود را که با تاثیر پذیری از معماری دوریک بود را برای ساختمان غنی بخشید و به سمت معمار مخصوص ملکه انتخاب شد . این کتابخانه نیز با ویژگیهای عجیب از شگفتی های کتابخانه های کلاسیک جهان میباشد .

کتابخانه بادلی ( آکسفورد انگلیس )

در آغاز سده چهاردهم میلادی دانشگاه آکسفورد جدا از مجموعه های زیر پوشش خود منابع قابل اعتنا و ارزشمندی داشت که بالاجبار برای استفاده دانشجویان آنها را در راهروی کلیسای مریم نگهداری میکرد . از این رو اسقف ( وورسستر ) تصمیم گرفت تا کتابخانه ای برای حفظ و حراست کتابها بسازد . ساخت این کتابخانه بعد از مرگ او به کندی پیش میرفت و بالاخره در سال 1367 به پایان رسید اما در سال 1444 از آن رونمائی شد .

اماری از کتابخانه های پر طمطراق در جهان

البته در باره کتابخانه ای صحبته که در طی شبانه روز ، بخشی را به خود اختصاص داده است. در اغلب کشورهای صاحب اندیشه در جهان از دیر باز ، توجه به ساخت بزرگترین و مجلل ترین عمارتها خاص کتابخانه از اهم اهداف گردانندگان آن کشور و حکومت راسیه ( حکومتی که اختیار داره ) بوده است .

و در مقابل هم هر زمان که هر کشوری مورد تاخت و تاز قرار میگرفت ، قبل از اینکه مردمانش را از دم تیغ بگذراند ، ابتدا آتش به خرمن دانش آن مردمان میزدند و هر آنچه که در دل کتاب داشتند به شکل توده ای از دود و خاکستر در فضا پخش میکردند !

متجاوزین دریافته بودند که با جسم و تن آنها میتوانند مقابله کنند ولی با فکر خلاق و اندیشه آنها توان مقابله ندارند از این رو اتکا اندیشه را از بین میبردند . چونانکه چنگیز با دایره فهم و شعور ایرانیان کرد و تمام ادراک مردمان آن زمان را بی درک کردند !ادامه این مبحث در قسمت آینده
به ماملک بامیلوکس تکیه دهید

مطالب مرتبط

خانه بدون کتابخانه ، چون جسم بدون روح (قسمت اول)

  جایگاه اندیشه در خانه کجاست ؟ معماری های امروزو حاصل آن خانه هائی از جنس عمارتهای رویائی ، هر انسانی را به شگفتی وا میدارد اما متاسفانه اغلب خانه ها فاقد پویائی و روح انرژیک میباشد . بحث نبود کتابخانه در خانه های مدرنه ! مشخص نیست در زمان طراحی و ساخت خانه های شگفت انگیز، چرا گوشه ای برای تخصیص دادن به کتابخانه دیده نشده است ؟! کتابخانه به معنای واقعی نه نمایش کت و شلوار فراک ! […]

پلاستیک برای خانه شادابی و سر زندگی نمیاره!(قسمت اول)

  میگن روزی که قرار شد آدم و حوا به زمین تشریف بیاورند ، سراسر زمین گل بود و سبزه ! به عبارتی بستری از گل زیر پای این زوجین عاشق خلافکار پهن بود .( حالا بشر دو پا در ازای این گلباران ، در مدت اقامتشان بر روی کره زمین تا به اینجا ، چه گلی به سر زمین زده اند ، بماند ! ) […]

زوایای آسیب رسان منزلمان را بشناسیم !

  زوایای آسیب رسان منزلمان را بشناسیم ! نور و رنگ دو موهبت زندگیست . ما چقدر از قدرت این دو موهبت در جهت آسایش زندگی خود آگاهی داریم ؟ آیا این سئوال برای ما پیش نیامده که چرا در محیط خانه ، اینقدر خسته ایم؟ […]

0 نظر ثبت شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس خوانده نمی شود