خانه بدون کتابخانه ، چون جسم بدون روح (قسمت اول)

خانه بدون کتابخانه ، چون جسم بدون روح (قسمت اول)


 کتابخانه تنها مکان برای بی پناهان دنیای عصیان زده هاست ! 

در روزگاری که دغدغه و فشارهای عصبی تمام اوقات روز را زهر آگین کرده کجای خانه باید پناه برد ؟ تنها مکانی که میتوانی خود را رها سازی گوشه ای از کتابخانه است و فقط میتوانی خود را غرق در واژه های کتابها در لابلای قفسه های کتابخانه کنی ! هیچ قسمتی از خانه برای ما ماوا نیست جز محلی که عمر با عزتش به سه هزار سال میرسد ! فقط قدمتش به ما اعتماد میده !

کجای خانه وزن کتابخانه را دارد ؟

جایگاه یک کتابخانه در هر محیطی بسان تلمبارکردن خلاقیت ، پاسخ یافتن به هر چرا و آیا ، روشن شدن ذهن از مجهولات ورسیدن به دنیائی از گمشده های تاریک در فکر و خیاله ! هیچ جائی از خانه هم وزن کتابخانه نیست هرچند که لابلای آجرهای خانه ملات برقین باشه اما ارزش کتابخانه واقعی در خانه بسان پژواک تخیل و اندیشه است !

این مکان سه هزار ساله !

حدود سالهای 680 قبل از میلاد ، معبدی در شهر بالی نیپور وجود داشت که دارای اتاقهائی پر از لوح های گلی بوده است ! به نوعی میشه گفت این مکان مخصوص چیزی شبیه کتابخانه و اتاق بایگانی بوده است ! در این مکان مجموعه ای از 25000لوح شامل متنها و نوشته هائی بود که توسط حکمران آن زمان آشور به نام ( آشور بانیپال ) به روش خاص نگداری میشد . تقریبا میشه گفت این اولین مکانیست که شبه کتابخانه در تاریخ است !

کتابخانه های ارزشی و صاحب سبک !

قبل از اینکه ( مدرسه مشائین )که زیر نظر ارسطو بود رواج پیدا کند ، در معبد های یونان کتابخانه هائی ظاهر شدند که با مواد کم دوامی چون ( پاپیروس ) و ( پوست حیوانات ) مطالب را درج میکردند اما مجبور بودند برای حفظ و حراست آنها همواره از روی متون رو نویسی کنند ! این مجموعه ها زیر نظر مدرسه های افلاطون و اپیکوری ها فعال بودند .

اما کتابخانه ارسطو بیشتر ازطریق نسخه های رونویسی شده تبدیل به کتابخانه قابل تامل برای اسکندریه شد که بزرگترین کتابخانه دوران باستان محسوب میشده است .

در ادامه چندین کتابخانه دیگر به مرور اضافه شدند و همینطور به حجم کتابها نیز اضافه میشد ولی به خاطر شرایط ویژه کتابخانه داری و هزینه های سنگین همواره برای قشر مرفه قابل مصرف بود .

چندین کتابخانه قابل اعتنا در جهان !

در کل برای نگارنده هنوز قابل هضم نیست که چرا کتابخانه های عظیم و نامی در سراسر دنیا چرا اینقدر از بزرگی و شوکت و هیبت اینقدر پر ابهته که در زمان ورود و برای استفاده ، انسان دچار دلهره و تشویش میشود ولی چون در خدمت کتاب و کتابخوانیه ، باید به وجودش احترام گذاشت ! با چند نمونه از کتابخانه های کلاسیک دنیا آشنا شویم شاید باعث تحریک ایجاد یک کتابخانه در گوشه منزلمون بشود . به قول قدیمیها ( تو بدم ، بمیر و بدم ! ) کتابخانه در خانه باشه به هر شکلش قابل تعظیمه !


همراه ما باشید با ادامه این مبحث در قسمت آینده
پس تا قسمت بعدی به ماملک بامیلوکس تکیه دهید

مطالب مرتبط

پلاستیک برای خانه شادابی و سر زندگی نمیاره!(قسمت اول)

  میگن روزی که قرار شد آدم و حوا به زمین تشریف بیاورند ، سراسر زمین گل بود و سبزه ! به عبارتی بستری از گل زیر پای این زوجین عاشق خلافکار پهن بود .( حالا بشر دو پا در ازای این گلباران ، در مدت اقامتشان بر روی کره زمین تا به اینجا ، چه گلی به سر زمین زده اند ، بماند ! ) […]

زوایای آسیب رسان منزلمان را بشناسیم !

  زوایای آسیب رسان منزلمان را بشناسیم ! نور و رنگ دو موهبت زندگیست . ما چقدر از قدرت این دو موهبت در جهت آسایش زندگی خود آگاهی داریم ؟ آیا این سئوال برای ما پیش نیامده که چرا در محیط خانه ، اینقدر خسته ایم؟ […]

روانشناسی رنگ و فرم در طراحی داخلی ( قسمت دوم )

  ناخودآگاه هر فردی با رنگی یا فرمی به هیجان می آید که متاسفانه اغلب ما به این قاعده بی توجه ایم ! یعنی این بی توجهی از عدم شناخت ما به این مهم میباشد . امکان داره بدون اینکه بدانیم شاید یک تکه رنگ زرد به طور نامحسوس که در گوشه اتاق یا سالن بتواند حال ما را خوب کند ! […]

0 نظر ثبت شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس خوانده نمی شود