نگاهی به ویلای ساوا ( یادگار لو کور بوزیه ) (قسمت دوم)

نگاهی به ویلای ساوا ( یادگار لو کور بوزیه ) (قسمت دوم)

همانگونه که اشاره شد ، ساختمان روی ستونهائی که پیلوت را محصور کرده است ، به شکل مکعب بنا شده است . این مکعب کامل نبوده و بدنه های آن از دو طرف جنوب شرقی و جنوب غربی رها و سبک شده اند تا به زیبائی اثر بیافزایند . این عمل علاوه بر حفظ زیبائی توانسته تا با هدایت نورهای آزاد طبیعی به داخل ساختمان استفاده بهینه از انرژی طبیعی صورت پذیرد . 

در اطراف ساختمان از هر زاویه ای مشهود است که چگونه با طراحی حساب شده و خلاقانه معمار توانسته تا از تمام مناظر و مواهب طبیعی که حتی به داخل فضای خانه نفوذ کرده است ، بهره ببرد . 

فضای پارک اتومبیلها در زیر ساختمان و در پیلوت در نظر گرفته شده است به گونه ای که علاوه بر گاراژ و استقرار اتومبیلها ، در سه گوشه پیلوت اتاقهای خدمتکاران پشت دسترسی های عمومی واقع شده است . 

در زمان ورود به ویلای ساوا ، پس از گذشتن از دیواره شیشه ای وارد سالن شده که بوسیله یک رمپ ( شیب راه ) به صورت پلکان مارپیچ به اعتقاد معمار تندیس گونه ، به طبقات متصل شده است . لوکور بوزیه معتقد است که پلکان یک جدا کننده است ولی این طراحی که به صورت رمپ دیده میشود ، پیوند دهنده طبقات به صورت تلطیفی عمل کرده است .

حرکت این شیب راه ( رمپ ) از تراز همکف شرع شده و در میانه به دو قسمت تقسیم شده و یکی به داخل بنا هدایت شده و دیگری در امتداد دیواره خارجی ساختمان ، به یکباره در دل آسمان نمایان میشود که به مثابه یک تفرج معمارانه با شکوهی خودنمائی میکند که به محض ورود از همکف آغاز شده و بعد از رویت نمای داخلی ، به تراس رسیده و منظره خارجی را نمایان میسازد .

لوکوربوزیه با این طراحی توانسته ارتباط فضا و زمان را به خوبی مشهود سازد . آن چیزی که بیش از همه در این بنای مهیج خودنمائی میکند ، گشودگی حجم در مرکز و خلق فضائی باز در ترازی بالاتر از سطح زمین است که منبع اصلی نورگیری فضاهای داخلی ساختمان نیز میباشد . همچنین چگونگی متصل شدن این فضا بوسیله شیب راه ( رمپ ) به فضای سبز بام است که پیوندی خارق العاده از بام به فضای داخلی و اصلی و کاربردی ساختمان محسوب میشود . 

مهندس معمار ( لوکوربوزیه ) برای جدا سازی فضای عمومی از فضای خصوصی ، از فرم ( ال ) بهره برده است . دو سوم فضای نشیمن با پنجره های عریض و طویل که دید نمای بیرونی را به بهترین شکل میسر میسازد ، دیده میشود . ضلع دیگر یا ضلع سوم که رو به تراس واقع شده است ، شامل درهای شیشه ای است که نیمی از آنها قابلیت باز و بسته شدن دارند . از این رو فضای این اتاقها میتواند به آسانی به تراس پیوند بخورد . 

در پایان وقتی از حفظ حراست این بنای زیبای نود ساله آگاه میشویم افسوس میخوریم که چه بناهای ارزشمندی که در میان درختان سر به فلک کشیده محصور بودند ، برای جایگزین شدن با بلند مرتبه سازی های بی خاصیت و زشت ، تخریب شدند . حداقل از خانه های باقی مانده که هر وجبشون ، بوی اصالت و هویت تاریخ را در خود نهفته را ، حفظ کنیم . در این مقال و مجال مشاورین بامیلوکس هم آماده برداشتن گامی هستند . 

پس به ماملک بامیلوکس تکیه دهید

 

 

مطالب مرتبط

نگاهی به ویلای ساوا ( یادگار لوکوربوزیه ) (قسمت اول)

  از اثرات مهیب جنگ ، تخریب آثار ارزشمند ساخته دست بشره ! یکی از ویژگی های جنگ نابودی خشک و تره . مانند تخریب یکی از خانه های فابل اعتنائی که به دست مهندس ، معمار برجسته ( لوکوربوزیه ) که به ( ویلای ساوا ) نامگذاری شده بود . این ویلا درطی چنگ آسیب جدی دید و بعد از جنگ تبدیل به انبار علوفه و کاه شد ! […]

مرز بازسازی و ساخت و ساز کجاست؟(قسمت سوم)

  برای حفظ منافع ملی ، ساختمانهای اصولی باید ساخت . برای اینکه به عمر مفید هر ملکی ، سالیان بیشتری افزود ، باید نگاهی اصولی به قوانین ساخت و سازداشت . به کیفیت زمین و خاک به نوع نقشه و طراحی ، به کیفیت مواد و مصالح ساختمانی و همینطور ، دقت و حساسیت به ساخت . […]

مرز بازسازی و ساخت و ساز کجاست؟

  یکی از فعالیتهای قابل توجه در حوزه خانه و آپارتمان ، یا بهتر و گسترده تر بگوئیم ملک در هر شکلش ، بازسازی آنهاست . اینکه بدانیم که ملک ما چه موقع نیاز به بازسازی داره ، خیلی مهمه ! آیا وقتی که پول غیر قابل تعریفی یا باد آورده ای بهمون رسیده ؟ یا برای تنوع و تفنن و صرفا اینکه موقعیت فعلی آن دلمون رو زده و یا اینکه به راستی به خاطر فرسودگی در و ماملک، نیاز به بازسازی و ترمیم را احساس بکنیم ؟ […]

0 نظر ثبت شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس خوانده نمی شود