نگاهی به ویلای ساوا ( یادگار لوکوربوزیه ) (قسمت اول)

نگاهی به ویلای ساوا ( یادگار لوکوربوزیه ) (قسمت اول)

اما بعد از جنگ و در سال 1959 ویلای مذکور به تملک شهرداری در آمد و مسئولین شهرداری بر آن شدند تا ویلا را تخریب کنند اما قبل از اینکه کلنگ شهرداری بر پیکره ویلا بخورد ، وزیروقت فرانسه ( آندره مالرو ) در نقش منجی وارد شد و مانع تخریب شاهکار لوکوربوزیه شده و دستور به بازسازی و ترمیم این بنای ارزشمند و مهم داد . کاری که مسئولین ما نیز باید به شدت اعمال کنند و شاهکارهای جذاب و معماریهای قدیمی را به کانون فرهنگ و هنر تبدیل کنند که هم شناسنامه و هویت معماری برای نسلها ثبت شود و هم با درآمدش میتواند جایگزین طمع برج سازان شود که نیت و قصد آنها ترویج و ساخت بنا های زشت و خاکستری در شهراست . در حال حاضر ( ویلای ساوا ) یک مکان دیدنی برای مردم فرانسه ، باقی مانده و جزئی از اموال ( لوکوربوزیه ) ثبت شده است .

ویلای ساوا چگونه شکل گرفت ....

با اینکه بسیاری ازصاحب نظران در عرضه خانه سازی معتقدند که خانه ماشینی برای زندگی است اما در مقابل این موضع تک بعدی مهندسین و معمارهائی با خلق بناهائی قصد داشتند تا مردم را به این باور برسانند که یک بنا هم میتواند حس زندگی را شکوفا کرده و زیبائی را سرمه چشمان مشتاق کند .

مهندس معمار ( لو کور بوزیه ) با ساخت ( ویلای ساوا ) توانست اندیشه عملکرد گرایانه در خصوص مسکن مدرن را نشان دهد . در طراحی این بنا ( لو کور بوزیه ) وفادار به پنج اصل رابطه با معماری معاصر و تکنولوژی مدرن باقی مانده و آن را به ثبوت برساند. لوکوربوزیه این نظریه را در سال 1926 تدوین و ارائه داد .

کوتاه به پنج اصل ویلای ساوا .

1 – پلان آزاد : امکان جابجائی دیوارهای داخلی در تمام طبفات ساختمان

2 – پنجره های سراسری و طویل

3 – پیلوت در همکف : امکان جا گذاری ستونهائی که کل ساختمان روی آنها قرار گیرد .

4 – باغ روی بام : ساخت فضای مسطح روی بام به منظور ایجاد فضای سبز

5 – استقلال ساختمان از ماملک : تحمل وزن و بار ساختمان بدون نیاز به ماملک

ویلای ساوا در یک زمین خوش منظره و چمنزار قرار گرفته شده است که درختان فراوانی پیرامون آن به چشم میخورد . با اینکه ورودی اصلی ساختمان ( سایت ) در جنوب بنا طراحی شده اما دسترسی به ورودی ویلا ازقسمت شمالی بوده که به راحتی بتوان با خودرو مسافت را طی کرد . هدف مهندس طراح ( لوکوربوزیه ) از این ایجاد این دو ورودی این بوده که مخاطبین و مهمانها به اجبار اطراف و تمام محیط ساختمان را مشاهده کنند ! با این طراحی ویلا چون اثری شکوهمند به رخ مخاطبین کشانده میشد .  

ادامه گزارش ( نگاهی به ویلای ساوا ) را در شماره بعدی ملاحظه نمائید و تا آن زمان به ماملک بامیلوکس تکیه دهید و بدانید هیچ خانه ای در بامیلوکس روی زمین نمیماند .

مطالب مرتبط

مرز بازسازی و ساخت و ساز کجاست؟(قسمت سوم)

  برای حفظ منافع ملی ، ساختمانهای اصولی باید ساخت . برای اینکه به عمر مفید هر ملکی ، سالیان بیشتری افزود ، باید نگاهی اصولی به قوانین ساخت و سازداشت . به کیفیت زمین و خاک به نوع نقشه و طراحی ، به کیفیت مواد و مصالح ساختمانی و همینطور ، دقت و حساسیت به ساخت . […]

مرز بازسازی و ساخت و ساز کجاست؟(قسمت دوم)

  مرز بازسازی و محدودیت ساخت و ساز! در قسمت قبلی رسیدیم به آنجا که کامیونتهای تخلیه نخاله های ساختمانی برای سهم بیشتر بار خود را هر جائی که مناسب میدیدند تخلیه کرده و برای سهم بعدی به سرعت برگشته و در صف میایستادند غافل از اینکه نخاله ها در دل شب از دید عموم پنهان بوده و تا سپیده صبح منتظر بودند تا خود را به رخ شهروندان بکشانند . […]

مرز بازسازی و ساخت و ساز کجاست؟

  یکی از فعالیتهای قابل توجه در حوزه خانه و آپارتمان ، یا بهتر و گسترده تر بگوئیم ملک در هر شکلش ، بازسازی آنهاست . اینکه بدانیم که ملک ما چه موقع نیاز به بازسازی داره ، خیلی مهمه ! آیا وقتی که پول غیر قابل تعریفی یا باد آورده ای بهمون رسیده ؟ یا برای تنوع و تفنن و صرفا اینکه موقعیت فعلی آن دلمون رو زده و یا اینکه به راستی به خاطر فرسودگی در و ماملک، نیاز به بازسازی و ترمیم را احساس بکنیم ؟ […]

0 نظر ثبت شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس خوانده نمی شود