مرز بازسازی و ساخت و ساز کجاست؟(قسمت سوم)

مرز بازسازی و ساخت و ساز کجاست؟(قسمت سوم)

در این صورت هر چند وقت یکبار بی دلیل تیشه به ریشه یک بنا زده نمیشود تا یک ساختمان دیگری ، جایگزین شود و به خاطر این نگاه غلط ، انبوهی مصالح که هنوز قابلیت رو پا بودن را داشته اند ، در بیابانها مدفون شود. 

شاید درد ، درد پوله ؟! سازنده به فکر دست درازی به تراکم آسمانیه و تا ثریا حاضره ملکش رو ببره بالا ، کج و راستیش دیگه در زمان ساخت مغلوم میشه ! از طرفی هم نهادی که مجوز رو امضاء میکنه برای حفظ نبض شهر ، نیاز به فروش آسمان آبی داره !

خب  با هر ساخت و سازی به اشکال مختلف فضای اضافی تحت تملک ملک و مالک جدید ، قرار میگیرد و معلوم نیست تاج ملک جدید در کجای آسمان آرام خواهد گرفت ! بدیهی است با این فعل و انفعالات جدید و حرکتهای ایضائی طرفین به منافعی خواهند رسید و خانه هم به قیمتهای نجومی ! 

اما بازسازی شاید چاره کار باشه !

در کنار این فعالیتهای بی ثمر ، میتوان بازسازی های اصولی را جایگزین کرد . موردی که در اغلب کشورها متداول بوده و مورد پسند خانواده ها هم قرار گرفته است . این جریانسازی چندین مزیت دارد که به مهمترین آن میتوان به صرفه جوئی اقتصادی اشاره کرد . مزیت های دیگر که میتوان به آن اشاره کرد ، تنوع در زیبائی و به روز شدن با فن آوریها و معماری مدرن و به کار گیری مهندسین و معماران و طراحان جوان میباشد . 

در کنار همه این مزایا ، بهترین بهانه برای تنوع روحی مالک و برجسته کردن حس زیبائی ملک مالک از دیگر نشانه های آن است ، آنهم با کمترین هزینه ! این عملیات به دلیل ترمیمهای به موقع میتواند از تخریب اصل بنا جلوگیری کرده و به طور طبیعی پایه ساختمانی و بدنه آن ، همیشه جوان و قدرتمند باقی خواهد ماند . 

فلک را سخت بشکافیم و ...

خوشبختانه چند صباحی است که هم ارگانها و هم شخصیتهای حقیقی و خصوصی ، به این مهم توجه خاص کرده اند . 

هر چند که بازسازیهای نوین در ابتدای راهند اما ، انگیزه قابل توجه ای در حرکتشان به چشم میخورد . مخصوصا که در چندین اقدام از طرف شهرداری و شورای شهر برای به رخ کشیدن شهرها به خصوص پایتخت ، باعث مباهات شده است . 

در کارزارهای بازسازی اماکن فرسوده و احیا بافتهای فرسوده ، از نیروهای جوان که در زمینه معماری روز،  ذهنیتی خلاقانه در دانشگاهای مربوطه پیدا کرده اند ، استفاده میشود . این جوانان در چنین حرکتهائی خود را محک میزنند و به تجاربی پویا و جدیدی خواهند رسید . بدیهی است حاصل این تجربه ها باعث میشود که دیر یا زود ، خود را بالای برجها و پیکره های عظیم ساختمانی ببینند . یعنی مسیری ارزنده برای آینده آنها تسهیل میشود . 

خب برای شروع چه چیزی بهتر از بازسازی خانه های قدیمی و احیای آنها برای تبدیل شدن به کافه هائی که قرار است تا دمی چند افرادی در آنجا بیا سایند و با به در کردن خستگی روزانه ، خود را در خاطراتشان غوطه ور سازند . 

خانه های شخصی ، برجها و ویلاها هم نباید بی نصیب باشند .

این فعالیت در بیشتر خانه های شهری میتواند صورت پذیرد . بیشتر خانه های شهری تشنه این بازسازی ها میباشند . وقتی خانه ای به اکیپ جوانی اعم از طراح و معمار و سازنده ، سپرده شود حتما تغییرات بنیادی از نظر طرح و فرم در آن صورت میگیرد . با نگاهی که نسل نو در این زمینه دارند در کوتاه زمانی مالک خانه با فضائی متفاوت برای سپری کردن روزگارش روبرو میشود . 

بازسازی منازل برای جامعه هم بسیار مفید خواهد بود . جدا از منظر زیبائی که روح و روان بیننده را مدهوش میکند ، به خاطر مرمت و تغییرات از بسیاری اتفاقات هم جلوگیری میکند . مثل تعویض لوله کشی ها که چون از دید بیننده مخفی میباشد ، امکان وجود فرسودگی و درز لوله در آن بوده که به تدریج آب شرب در دل خاک راهی به بیراهه پیدا کرده بود ! قطعا در حال حاضر کم هم نیستند و بسیاری از لوله کشی های منازل فرسوده میباشند ! 

بدیهی است این فرسودگی میتواند در دراز مدت باعث فاجعه شود . فقط لوله ها نیستند که باید نبضشان را گرفت سایر قسمتهای یک خانه یا هر ملکی که از عمر آن چند سال میگرد نیز ، باید بررسی شود . 

در اکثر مواقع این باز سازی ها ضمن جلوگیری از فاجعه و مراقبت از سرمایه ،  به جرات میتوان گفت بعد از بازسازی ها و تصویر جدید و زیبا ، ساکنین خانه از نظر آرامش روانی ، دچار تحول شده و تا چندین سال با فراغ بال در محیط جدید منزلشان ، زندگی میکنند. 

خب این اتفاق با کمترین هزینه صورت گرفته و نیازی هم به کوبیدن بی مورد کل بنا هم نبوده است . البته نه اینکه تا کلمه بازسازی گفته میشود فقط رنگ کردن یا تعمیرات سطحی تصورمقابل چشم حادث شود ! خیر، بازسازیهای مدرن یعنی ، تغییرات بهینه وجذاب در فرم و فضا . چنانچه  در وهله اول بعد از بازسازی ، مالک با منزل نا آشنائی روبرو شود ! 

وقتی از معماران جوان صحبت میکنیم یعنی از اندیشه نوین طراحی و ساخت و ساز صحبت میکنیم !   دربازسازی های نوین  جوانهای معمار حرفها برای گفتن دارند . پس برای رسیدن به یک زندگی جدید آستینها را بالا بزنید و برای مدت کوتاهی خانه خود را به جوانهای این کاره ، بسپارید . مطمئنا خرسند خواهید شد . از تغییراتی که این جوانها در سطح شهر انجام داده اند ، دیدن کنید .

 

به ماملک بامیلوکس تکیه دهید

مطالب مرتبط

مرز بازسازی و ساخت و ساز کجاست؟(قسمت دوم)

  مرز بازسازی و محدودیت ساخت و ساز! در قسمت قبلی رسیدیم به آنجا که کامیونتهای تخلیه نخاله های ساختمانی برای سهم بیشتر بار خود را هر جائی که مناسب میدیدند تخلیه کرده و برای سهم بعدی به سرعت برگشته و در صف میایستادند غافل از اینکه نخاله ها در دل شب از دید عموم پنهان بوده و تا سپیده صبح منتظر بودند تا خود را به رخ شهروندان بکشانند . […]

مرز بازسازی و ساخت و ساز کجاست؟

  یکی از فعالیتهای قابل توجه در حوزه خانه و آپارتمان ، یا بهتر و گسترده تر بگوئیم ملک در هر شکلش ، بازسازی آنهاست . اینکه بدانیم که ملک ما چه موقع نیاز به بازسازی داره ، خیلی مهمه ! آیا وقتی که پول غیر قابل تعریفی یا باد آورده ای بهمون رسیده ؟ یا برای تنوع و تفنن و صرفا اینکه موقعیت فعلی آن دلمون رو زده و یا اینکه به راستی به خاطر فرسودگی در و ماملک، نیاز به بازسازی و ترمیم را احساس بکنیم ؟ […]

( ازغار نشینی انسانهای اولیه تا ابر نشینی انسانهای امروزی ) قسمت دوم

  بهمانی اولین طراح معماری در خانه !! در قسمت قبلی به اینجا رسیدیم که شاخک فردی به نام ( فلانی ) بابت واحد فول امکانات ( بهمانی ) تیز شده بود ، هوس تصرف عدوانی غار مربوطه را میکند ! حالا ادامه ماجرای ساختمانهای انسانهای اولیه ! […]

0 نظر ثبت شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس خوانده نمی شود